krzyż prawy krzyż lewy

Najdziwniejsze fobie, które występują na świecie

Przez - 24 kwietnia 2019
3021
Najdziwniejsze fobie, które występują na świecie

Najdziwniejsze fobie, które występują na świecie


Co to jest fobia?
Fobia jest zaburzeniem nerwicowym, którego objawem jest przede wszystkim uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, przedmiotami, zjawiskami. Związany jest z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie. Fobia może być nabyta i wywoływana przez sytuacje mogące mieć miejsce w przeszłości, które są kojarzone z lękiem, ale także z poczuciem niebezpieczeństwa. 


Głównymi objawami fobii są napady niepokoju, a czasem też ataki paniki. Bardzo często również mogą towarzyszyć zawroty głowy, zwiększona potliwość, uczucia duszności, szczękościsk, suchość w ustach, drętwienie kończyn, a także może dojść do utraty przytomności. 


Występujące fobie

  • Aerofobia – to chorobliwy strach przed powietrzem. Osoba zmagająca się z tą fobią żyje w ciągłym strachu. Ma ogromny strach przed jazdą kolejką linową czy też windą, jak i również panicznie boi się latania samolotem. Jeszcze na długo przed lotem  wyobraża sobie najczarniejszy scenariusz, bardzo się zamartwia i przeżywa ewentualne kłopoty, które mogą nastąpić. 
  • Hafefobia – to strach przed dotykaniem. Występuje w sytuacji, kiedy ktoś nas dotyka lub kiedy my czegoś lub kogoś dotykamy. U osób zmagających się z tą fobią, dotyk innych ludzi może doprowadzić do wystąpienia bardzo silnego lęku, a także do przyspieszonego oddechu, zawrotów głowy, wzmożonej potliwości oraz przyspieszonej czynności serca. Hafefobia znana jest także jako hapnofobia, haptefobia, afefobia, hafofobia, haptofobia oraz tiksofobia. 
  • Ksantofobia – to silny lęk przed żółtym kolorem. Osoba, która cierpi na taką fobię obawia się wszystkich rzeczy, które występują w kolorze żółtym. W skrajnych przypadkach dochodzi również do sytuacji, w których samo usłyszenie o tym, że coś jest koloru żółtego może wywołać lęk. Takie osoby nie potrafią też prawidłowo funkcjonować w pobliżu czegokolwiek, co jest w żółtym kolorze. 
  • Chiclefobia – to strach przed gumą do żucia. Dla osoby, która cierpi na tę przypadłość guma do żucia trzymana w ustach jest powodem obrzydzenia i stanowi siedlisko zarazków. Takie osoby nie używają w ogóle gumy, ale też nie potrafią przebywać w jednym pomieszczeniu          z innymi ludźmi, którzy te gumy żują. 
  • Awizofobia – to lęk przed kontaktem z ptakami. U osób, które zostały dotknięte tą fobią możliwe jest odczuwanie obrzydzenia albo strachu przed wybranym gatunkiem lub wszystkimi ptakami. Strach mogą również wywoływać części ciała zwierząt. Osoby cierpiące na awizofobię mają trudności z funkcjonowaniem w społeczeństwie. 
  • Mizofobia – to strach przed wszystkimi zanieczyszczeniami czy też zabrudzeniami. Mizofobia nazywana jest również bakteriofobią. Osoby cierpiące na tę fobię boją się wszelkiego brudu na ciele i myślą, że mogą się zarazić chorobą lub są w stanie wyobrazić sobie okropne zarazki, jakie mogą wystąpić w zanieczyszczeniach. Tej fobii często towarzyszy nerwica natręctw, która może objawić się obsesyjnym myciem rąk, czy też braniem kąpieli kilkukrotnie w ciągu jednego dnia. 
  • Erytrofobia – jest rodzajem lęku, który występuje pod postacią strachu przed zaczerwienieniem w sytuacji społecznej. Osoby, które zostały dotknięte tę fobią zazwyczaj ograniczają kontakty społeczne, nie zadają pytań oraz nie dzielą się swoimi przemyśleniami. Boją się, że ich twarz zostanie oblana rumieńcem. 
  • Koulrofobia – to silny lęk przed klaunami. Osoba, która cierpi na ten rodzaj fobii panicznie reaguje na widok klauna. Może zostać wywołany strach, który jest połączony z drgawkami, poceniem się oraz kołataniem serca. W tej osobie może budzić się niepokój, który jest spowodowany brakiem możliwości rozpoznania, kto tak naprawdę kryje się za przebraniem. 
maciej
Wróżbita Maciej 24 posty
<p style="text-align:justify"><span style="color:#8e44ad"><strong>Wróżbita Maciej</strong></span> skupia się w swojej pracy na tym, co pisane jest nam w gwiazdach i numerologii. Doskonale potrafi ocenić, w jakim momencie życia znajduje się osoba urodzona konkretnego dnia i przepowiedzieć jej przyszłość. <span style="color:#8e44ad"><strong>Na podstawie układu ciał niebieskich</strong></span> w danym czasie jest on w stanie wskazać, czy kroki podjęte przez daną osobę w konkretnym kierunku, zaprowadzą ją do upragnionego celu. <span style="color:#8e44ad"><strong>Jest on specjalistą</strong></span> w odczytywaniu i przedstawianiu tego, co los zapisał dla każdego z nas w czasie i miejscu urodzenia.</p>