krzyż prawy krzyż lewy

Jak działają na nas olejki eteryczne?

Przez - 19 kwietnia 2019
312
Jak działają na nas olejki eteryczne?

Jak działają na nas olejki eteryczne?

Olejki eteryczne, poza tym że pięknie pachną, mają też wiele właściwości zdrowotnych, relaksacyjnych czy upiększających. Pozyskiwane są one z naturalnych ziół i liści, kwiatów, korzeni czy kory wielu roślin. Ich lecznicze działanie spowodowane jest brakiem chemicznych substancji w nich zawartych. Naturalne składniki olejków szybko przenikają do naszego organizmu, dlatego przynoszą one niemal natychmiastowy rezultat i polepszają nasze samopoczucie.

Konkretne olejki eteryczne mogą działać w określony sposób. Warto wiedzieć, jakich olejków użyć aby uzyskać oczekiwany efekt, np. w formie poprawy stanu naszej skóry, czy pozbycia się bólu głowy. Przybliżymy działanie tych najbardziej popularnych i najłatwiej dostępnych olejków, których można używać na różne sposoby.

Olejek z drzewa różanego - działa wyciszająco i uspokajająco, dzięki niemu unikniemy negatywnych skutków stresu, działającego niekorzystnie na nasz organizm. Stosowanie tego olejku przyczynia się do polepszenia nastroju i zwiększenia chęci do działania. W celach leczniczych stosowany jest do inhalacji przy pozbyciu się kaszlu oraz w zwalczaniu bólów migrenowych. Dobrze wpływa na naszą odporność.

Olejek z drzewa herbacianego - ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i antybakteryjne. Sprawdza się w zwalczaniu problemów z cerą i w przypadku pojawiających się infekcji skórnych. Dlatego doskonale sprawdza się np. przy leczeniu trądziku. Niektórzy stosują go także w przypadku bólu zęba.

Olejek lawendowy - stosowany podczas zabiegów relaksacji czy gorących kąpieli, działa odprężająco i antystresowo. Pomaga zwalczać bezsenność i bóle głowy. Zapach uspokajająco działa także na dzieci podczas ich problemów ze snem.

Olejek cytrynowy - działa przeciwbakteryjnie i antywirusowo, doskonały w leczeniu infekcji czy ukąszeń owadów. Ma też właściwości relaksujące i zwalczające stres. W dolegliwościach układu trawiennego, poprawia on wchłanianie substancji odżywczych przez organizm. Może być także zbawienny przy problemach z układem moczowym.

Olejek z geranium - działa antydepresyjnie i pomaga pozbyć się napięcia z organizmu, zbawienny jest zwłaszcza w stanie napięcia przedmiesiączkowego. Stosowany jest także w leczeniu kaszlu i grypy w formie inhalacji czy płukanek. Jego działanie odświeżające i ściągające pomaga w walce z cellulitem, ale także działa łagodząco na rany czy stany zapalne na skórze.

Olejek rumiankowy - ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Stosowany także wobec dzieci przy różnych dolegliwościach. Wspomaga leczenie astmy i łuszczycy.

Olejek tymiankowy - działa rozluźniająco na mięśnie, dlatego jest doskonały przy zwalczaniu bóli menstruacyjnych. Wzmacnia on układ krążenia i podnosi ciśnienie krwi, przez co poprawia pracę naszego umysłu.

Olejek z mięty pieprzowej - hamuje nadpobudliwość i wspomaga zwalczanie lęku, działa uspokajająco. Stosowany jest przy występujących dolegliwościach układu pokarmowego i oddechowego. Pomaga radzić sobie z chorobą lokomocyjną, bólami głowy i zębów. Działa także łagodząco na podrażnienia.

W jaki sposób używać olejków?

Można łączyć je z balsamami do ciała czy oliwką i wykorzystywać do masażu poszczególnych części ciała. Olejki stosowane w ten sposób najszybciej przenikną do naszego organizmu poprzez skórę.

Olejki eteryczne doskonale nadają się także do gorących kąpieli i służą aromaterapii. Aby ich działanie było skuteczne, wystarczy 8-10 kropli olejku dolać do wanny z wodą i płynem do kąpieli.

Można je również stosować przy inhalacji. Do domowej inhalacji wystarczy miska z parującą wodą i ręcznik. Dodajemy do wody ok. 1-3 kropli olejku i pochylamy się nad miską okrywając głowę ręcznikiem, tak by można było oddychać unoszącą się parą.

Olejki doskonale nadadzą się także jako zapach do podgrzewaczy. Odparowując z odpowiedniego naczynia, uwolnią swoje działanie na całe pomieszczenie, w którym je umieścimy.

maciej
Wróżbita Maciej 24 posty
<p style="text-align:justify"><span style="color:#8e44ad"><strong>Wróżbita Maciej</strong></span> skupia się w swojej pracy na tym, co pisane jest nam w gwiazdach i numerologii. Doskonale potrafi ocenić, w jakim momencie życia znajduje się osoba urodzona konkretnego dnia i przepowiedzieć jej przyszłość. <span style="color:#8e44ad"><strong>Na podstawie układu ciał niebieskich</strong></span> w danym czasie jest on w stanie wskazać, czy kroki podjęte przez daną osobę w konkretnym kierunku, zaprowadzą ją do upragnionego celu. <span style="color:#8e44ad"><strong>Jest on specjalistą</strong></span> w odczytywaniu i przedstawianiu tego, co los zapisał dla każdego z nas w czasie i miejscu urodzenia.</p>