krzyż prawy krzyż lewy

Czym jest medytacja i czemu służy?

Przez - 28 kwietnia 2019
3479
Czym jest medytacja i czemu służy?

Czym jest medytacja i czemu służy?

Myśląc o medytacji, wyobrażamy sobie osobę siedzącą z zamkniętymi oczami w tzw. pozycji "kwiatu lotosu" niemalże oderwanej od otaczającej rzeczywistości i zagłębionej w jakiejś skomplikowanej czynności. Do takiego postrzegania medytacji przyzwyczaja nas zapewne kino i ogólne przeświadczenie, że medytacja dostępna jest tylko dla wtajemniczonych. Jest to mylne postrzeganie tej formy pracowania nad swoim ciałem i umysłem, ponieważ tak naprawdę każdy może zacząć medytować w zaciszu własnego domu.

Czemu właściwie służy medytacja? Niektórzy twierdzą, że ma ona za zadanie oczyścić nasz umysł z nagromadzonych myśli i zmartwień. Oderwać nas od codziennych problemów i wprowadzić w inny stan świadomości. Inne jej zastosowanie służyć ma zwiększeniu naszej koncentracji i przygotowaniu umysłu na poradzenie sobie z trudnymi zadaniami, jakie napotkaliśmy w życiu. Prawda leży gdzieś po środku i właściwie medytacja ma służyć polepszeniu naszego samopoczucia poprzez wyzbycie się negatywnych i przytłaczających myśli ale także polepszeniu naszego samopoznania i uzyskaniu wglądu w możliwości jakie skrywa nasz umysł aby przeciwstawić się napotkanym trudnościom.

Medytacja to nic innego jak skupienie się na sobie i własnym oddechu. Wystarczy, że poświęcicie na to kilka minut dziennie, a dostrzeżecie znaczącą poprawę waszego samopoczucia w niedługim czasie. Aby rozpocząć swój trening medytacji, najlepiej jest zacząć od znalezienia cichego miejsca, w którym jest nam wygodnie.

Usiądźcie w tym miejscu i spróbujcie przez klika minut skupić się wyłącznie na swoim oddechu. Możecie zacząć od 2-3 minut dziennie, ważne jest to aby treningi były regularne, wtedy zauważycie zmiany. Przez te kilka minut postarajcie się nie rozpraszać i liczcie swoje oddechy. Będzie to czas, w którym przyjrzycie się temu, jak naprawdę się w danej chwili czujecie. Jeżeli jesteście przemęczeni, w waszej głowie mogą kłębić się różne myśli. Ważne jest to aby dać im płynąć. Nie odpychajcie od siebie niechcianych obrazów, nie tłumcie emocji. Postarajcie się tak pokierować myślami aby potoczyły się w lepszym kierunku i przyjrzeć się im z innej perspektywy oraz zaakceptować je. Nie zapominajcie koncentrować się na oddechu!

Nie zastanawiajcie się nad tym co dalej i czy na pewno robicie to tak jak trzeba. Każdy powinien wytrenować swój własny i indywidualny styl medytacji. Dotyczy on przecież naszych niepowtarzalnych myśli i odczuć względem nich. Ważne jest to aby chcieć je zrozumieć i traktować jako integralną część siebie.

Skup się na częściach swojego ciała, poczuj je i dowiedz się, co z nich płynie. Możesz zacząć to robić, gdy skupianie się na swoim oddechu będzie już przez ciebie opanowane. Gdy opanujesz już te podstawowe techniki, możesz wydłużyć czas trwania medytacji i przenieść ją w inne miejsca. Możesz medytować w każdym miejscu i każdej pozycji, jeżeli tylko dostatecznie skupisz się na sobie.

Jeżeli chcesz, możesz poszukać sobie kompana do medytacji lub nawet uczestniczyć w jakichś grupowych zajęciach. Medytacja z przewodnikiem, może okazać się bardziej satysfakcjonująca dla niektórych osób. Najważniejsze jest jednak to abyś docenił to, co robisz dla swojego ciała i umysłu, i podziękował sobie za poświęcony czas. Najlepszym przyjacielem samego siebie możesz być właśnie ty.

?
maciej
Wróżbita Maciej 24 posty
<p style="text-align:justify"><span style="color:#8e44ad"><strong>Wróżbita Maciej</strong></span> skupia się w swojej pracy na tym, co pisane jest nam w gwiazdach i numerologii. Doskonale potrafi ocenić, w jakim momencie życia znajduje się osoba urodzona konkretnego dnia i przepowiedzieć jej przyszłość. <span style="color:#8e44ad"><strong>Na podstawie układu ciał niebieskich</strong></span> w danym czasie jest on w stanie wskazać, czy kroki podjęte przez daną osobę w konkretnym kierunku, zaprowadzą ją do upragnionego celu. <span style="color:#8e44ad"><strong>Jest on specjalistą</strong></span> w odczytywaniu i przedstawianiu tego, co los zapisał dla każdego z nas w czasie i miejscu urodzenia.</p>