krzyż prawy krzyż lewy
ikona karty

Karta tarota - Umiarkowanie

Umiarkowanie

Karta Umiarkowanie w Wielkich Arkanach Tarota została oznaczona numerem XIV - znana jest również jako Powściągliwość, Umiar, Równowaga. Przedstawia postać kobiety, czasami anioła, który trzyma w dłoniach dzbany, przelewając wodę z jednego do drugiego.  

Umiarkowanie symbolizuje stabilizację życiową. Przedstawia osobę, która jest stabilna emocjonalnie, duchowo oraz finansowo. Osobę rozsądną, nie trwoniącą zarobionych pieniędzy. Karta ta reprezentuje człowieka, który potrafi racjonalnie myśleć, jest etyczny, tolerancyjny, wrażliwy, uprzejmy i przyjazny. Taka osoba potrafi obiektywnie ocenić daną sytuację i jest rozważna, jednakże niechętnie doznaje nowych wrażeń. Oznacza również brak gwałtownych i niebezpiecznych zdarzeń. 

W uczuciach karta prezentuje nam pozytywne emocje i zdolność do miłości, która nie jest tylko i wyłącznie kierowana namiętnością. Wskazuje również na udany i trwały związek, który jest pełen zrozumienia a także dobre życie i harmonię. Jako karta odwrócona symbolizuje: rozstanie, separację oraz zbyt duże ochłodzenie w relacjach z partnerem.

Umiarkowanie związane jest z takimi miejscami jak: parki, lasy, jeziora, morze, góry, uzdrowiska, gabinety odnowy biologicznej, salony kosmetyczne, baseny oraz wszystkie te miejsca w których możemy się zrelaksować. 

W sferze zawodowej karta wskazuje na nowe doświadczenia, rozwiązanie problemów, odnalezienie równowagi między aktywnością a pasywnością. Ukazuje korzystne umowy, dobrze prosperującą firmę, majątek ziemski, umiejętność oszczędzania, co w następstwie działań doprowadza do nagromadzenia sporego majątku. W ujęciu negatywnym wskazuje na rozrzutność, współpraca z ludźmi nie przynosi pozytywnych rezultatów, możliwe utknięcie w miejscu w kwestii spraw finansowych. 

W aspekcie zdrowotnym wskazuje na równowagę w funkcjonowaniu organizmu, witalność, odzyskanie sił i zdrowia oraz pozytywne działanie leków. W znaczeniu negatywnym karta może również świadczyć o problemach związanych z układem moczowym, nerkami czy też zatrzymaniem wody w organizmie.