znaczenie imion

Czy Ty wiesz, co oznacza Twoje imię? A może szukasz idealnego imienia dla dziecka, które będzie określać i kształtować w nim odpowiednie cechy? Wystarczy zapoznać się z historią i znaczeniem niektórych z nich.

Znajdź imię:

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
O
P
R
S
T
U
W
Z
Ż

Kluczowymi momentami w historii nazewnictwa polskiego były ważne wydarzenia historyczne, Chrzest Polski, przyniósł napływ imion chrześcijańskich, które od tej pory mieszały się z imionami o rodowodzie pogańskim.

Na początku jednak powstawały imiona, które wywodziły się od wykonywanych zawodów, cech charaktery, uprawianych roślin. Dziś te imiona stanowią w głównej mierze nazwiska. Po wpływie chrześcijaństwa bardzo dużo imion zaczerpnięto z tych, występujących z Biblii. Wtedy zaczęto wierzyć, że imiona mają magiczne moce i, że przynoszą osobie je noszącej, określone cechy. W XIX wieku Tadeusz Wojewódzki dokonał pierwszego spisu imion, wtedy okazało się, że jednak nie chrześcijańskie, a pogańskie imiona są tymi najpopularniejszymi. Z upływem i biegiem czasu, zaczęły być nadawane imiona zapożyczane z obcych języków. Dziś większą wagę przykłada się do nadawania imion. Prawo reguluje, aby nie nadawać dzieciom imion ośmieszających lub obraźliwych. Często rodzice nie zdają sobie sprawy, że imię, które chcą nadać swojemu dziecku, może być odebrane jako uwłaczające.

Z historycznego punktu widzenia, najpierw zaczęły powstawać imiona męskie. Imiona żeńskie to imiona męskie, przekształcone tak, aby stać się imionami żeńskimi. Czy znając już zarys i historię imion, nadasz dziecku imię bez zastanowienia i przemyślenia?

Imiennik ułatwi Ci zadanie. Zawarte są w nim wszystkie najważniejsze i najpotrzebniejsze informacje. To pomoc dla rodzica, przy wyborze imienia dla ich pociechy. Zanim nadasz imię, najpierw przeczytaj w imienniku jego znaczenie i przemyśl czy rzeczywiście chciałbyś, żeby twoje dziecko je nosiło.

Imieninki są szczegółowo opracowane i zawierają wyczerpujące informacje o większości imion, nadawanych w Polsce. Wiedza o znaczeniu imion jest w zasięgu ręki, wystarczy tylko po nią sięgnąć. Wybierając imię dla dziecka, określamy poniekąd, jaki będzie miało charakter i jaka czeka je przyszłość. Czy nie warto w takim razie, przyłożyć się do tego i potraktować to bardzo poważnie? W imienniku nie tylko możesz sprawdzić znaczenie imienia, które chcesz nadać swojemu dziecku, ale również możesz znaleźć cechy swojego partnera, przyjaciela. To narzędzie wielofunkcyjne i bardzo pomocne. Dzięki imiennikowi możesz poznać historię każdego z imion oraz jego dogłębne znaczenie. W ten sposób kształtujesz swoje dziecko oraz poznajesz cechy charakteru osoby noszącej dane imię. Zastanawiałeś się kiedyś czy gdybyś nosił inne imię, byłbyś innym człowiekiem? Możliwe, że tak… W przypadku naszych dzieci nie warto ryzykować, kierując się chwilową moda na imiona, która w naszych czasach często się pojawia. To sprawa poważna, która warto kilkakrotnie przemyśleć. Zanim nadasz imię, sprawdź jego historię, pochodzenie i przede wszystkim znaczenie. Dowiedz się, co się stanie, jeśli nadasz dziecku to wymarzone imię. Jaką będzie osobą? Jaki będzie miało charakter? Co je czeka w przyszłości? Nie każdy traktuje informacje zapisane w imienniku poważnie. Wiele osób wątpi i nadal kieruje się modą i popularnością danego imienia. Jeżeli wierzysz w moc tych informacji, Twoja sytuacja jest dużo lepsza. Możesz sam kształtować los swojego dziecka. Możesz uniknąć znajomości, które nie będą dla Ciebie dobre.

Masz możliwość sprawdzić cechy swojego potencjalnego partnera. Ta wiedza stawia Cię wyżej, niż tych, którzy wątpią. Tak jak już czytałeś, pochodzenie imion nie jest zupełnie przypadkowe i każde imię, ma swoje ukryte znaczenie. Planujemy dziecko, chcemy dla niego wszystkiego, co najlepsze. Stajemy przed wyborem imienia dla naszej długo oczekiwanej pociechy. Chcemy, aby nasze dziecko było w życiu szczęśliwe i spełnione. To jest dla nas najważniejsze. Czemu w takim razie nie mielibyśmy nadać mu imienia, które mu to wszystko zapewni. Mając takie narzędzie jak imiennik, możemy to zrobić. Nadając dziecku odpowiednie imię, możemy zapewnić mu wymarzone cechy charakteru, możemy wpłynąć na to, aby było dobrym człowiekiem. Kiedy poznajesz kogoś nowego, podoba Ci się w sposób fizyczny, ale nie jesteś pewien co do charakteru tej osoby. Boisz się kolejnego rozczarowania i zranienia. Nie lubisz brać kota w worku. Przeczytaj opis tej osoby w imienniku. Możesz sprawdzić, czy charakter i tendencje danej osoby Ci odpowiadają. W ten sposób możesz uniknąć wielu rozczarowań lub zyskać wymarzonego partnera. Masz możliwość skorzystać z okazji, która Ci się nadarza. Zapewne wydaje Ci się to trudne i skomplikowane. Nic bardziej mylnego. Wystarczy do tych celów wykorzystać imiennik. To ogromne ułatwienie i pomoc dla każdego z nas. Pamiętaj, że warto z tej pomocy skorzystać. To bardzo ciekawe jak wielu osobom ta wiedza pomogła, zarówno w teraźniejszości, jak i w przeszłości oraz na przyszłość.

To ogólnodostępna wiedza dla nas wszystkich wystarczy tylko chęć skorzystania i wykorzystania jej. W imienniku zawarta jest cała wiedza na temat każdego z nas. Nic więcej nie musimy robić, prócz wykorzystania jej. Często jesteśmy sceptyczni i uważamy, że to niemożliwe. Jesteśmy jednak w błędzie.

     Imię – każdy je ma, czasami nawet więcej niż jedno. Przyzwyczajeni do niego od małego, często nie zastanawiamy się nad jego znaczeniem, wydźwiękiem, historią. To po prostu nasze imię, którym zwracają się do nas ludzie i które mamy wpisane dla identyfikacji w dokumenty. Ale czy na pewno? Czy nasze imię to tylko nic nieznaczący zlepek liter, pozwalający na zwracanie się do danej osoby? A może jednak to coś więcej? Czy imię może mieć wpływ na nasze życie? Tyle pytań, ale i tyle odpowiedzi, jeżeli tylko zagłębimy się w świat znaczenia imion.

     Przywykliśmy do tego, że nadajemy dziecku imię, najczęściej już w momencie narodzin. Rodzice zazwyczaj wybierają spośród tych, które są aktualnie na topie, takich, które przywodzą im na myśl miłe skojarzenia lub po prostu odpowiada nam to, jak brzmią. Ale imię to coś więcej. Każde imię ma swoją historię, znaczenie, a nawet według niektórych predysponuje noszącą je osobę do posiadania pewnych cech charakteru lub zawęża obszar ich działań podczas rozwoju i planowania życia.

     Imiona, które powstały w różnych kulturach, zazwyczaj setki jak nie tysiące lat temu, miały znaczenie magiczne. Większość dzisiaj powszechnie używanych to dokładnie te same określenia lub takie, które ewentualnie przeszły długą drogę rozwoju, lub zmian, ale ich rdzeń nadal pozostaje taki sam. I to właśnie dzięki tym znaczeniom, były one nadawane. Wierzono, jak i nadal wierzy się w to, że nazwanie dziecka odpowiednim imieniem, będzie swoistą wróżbą na przyszłość, a nawet wpłynie na całe jego życie. Imię pomoże ukształtować odpowiednią osobowość oraz będzie swego rodzaju drogowskazem, a nie tylko wyrazem identyfikującym osobę.

     Imion jest tysiące, tak jak tysiące jest ich znaczeń. Trudno w skrócie przestawić, jak powstawały albo do czego odnoszą się konkretne grupy imion. Może zahaczmy o te najpopularniejsze, gdzie na przykład męskie imiona chrześcijańskie zakończone sylabą -el (np. Rafael), to zlepki wyrazów, w których znajduje się hebrajskie oznaczenie Boga. Słowiańskie imiona to także określenia cech danego człowieka, stąd końcówki takie ja -sław, - sława, czyli sławiące kogoś lub coś (np. Bogusława), - czy pojawiająca się w nich sylaba rad, mówiąca o człowieku cieszącym się z danego przymiotu. Do kanonu naszej cywilizacji weszły też imiona pochodzące z greki, imiona rzymskie i germańskie.

Porozmawiaj z naszym wróżbitą
Jeżeli chcesz porozmawiać na komunikatorze z Wróżbitą Stefanem zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 - 16:00