Jak działają na nas olejki eteryczne?

Autor artykułu: redaktor 19.04.2018 08:00:00
Jak działają na nas olejki eteryczne?

Jak działają na nas olejki eteryczne?

Olejki eteryczne, poza tym że pięknie pachną, mają też wiele właściwości zdrowotnych, relaksacyjnych czy upiększających. Pozyskiwane są one z naturalnych ziół i liści, kwiatów, korzeni czy kory wielu roślin. Ich lecznicze działanie spowodowane jest brakiem chemicznych substancji w nich zawartych. Naturalne składniki olejków szybko przenikają do naszego organizmu, dlatego przynoszą one niemal natychmiastowy rezultat i polepszają nasze samopoczucie.

Konkretne olejki eteryczne mogą działać w określony sposób. Warto wiedzieć, jakich olejków użyć aby uzyskać oczekiwany efekt, np. w formie poprawy stanu naszej skóry, czy pozbycia się bólu głowy. Przybliżymy działanie tych najbardziej popularnych i najłatwiej dostępnych olejków, których można używać na różne sposoby.

Olejek z drzewa różanego - działa wyciszająco i uspokajająco, dzięki niemu unikniemy negatywnych skutków stresu, działającego niekorzystnie na nasz organizm. Stosowanie tego olejku przyczynia się do polepszenia nastroju i zwiększenia chęci do działania. W celach leczniczych stosowany jest do inhalacji przy pozbyciu się kaszlu oraz w zwalczaniu bólów migrenowych. Dobrze wpływa na naszą odporność.

Olejek z drzewa herbacianego - ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i antybakteryjne. Sprawdza się w zwalczaniu problemów z cerą i w przypadku pojawiających się infekcji skórnych. Dlatego doskonale sprawdza się np. przy leczeniu trądziku. Niektórzy stosują go także w przypadku bólu zęba.

Olejek lawendowy - stosowany podczas zabiegów relaksacji czy gorących kąpieli, działa odprężająco i antystresowo. Pomaga zwalczać bezsenność i bóle głowy. Zapach uspokajająco działa także na dzieci podczas ich problemów ze snem.

Olejek cytrynowy - działa przeciwbakteryjnie i antywirusowo, doskonały w leczeniu infekcji czy ukąszeń owadów. Ma też właściwości relaksujące i zwalczające stres. W dolegliwościach układu trawiennego, poprawia on wchłanianie substancji odżywczych przez organizm. Może być także zbawienny przy problemach z układem moczowym.

Olejek z geranium - działa antydepresyjnie i pomaga pozbyć się napięcia z organizmu, zbawienny jest zwłaszcza w stanie napięcia przedmiesiączkowego. Stosowany jest także w leczeniu kaszlu i grypy w formie inhalacji czy płukanek. Jego działanie odświeżające i ściągające pomaga w walce z cellulitem, ale także działa łagodząco na rany czy stany zapalne na skórze.

Olejek rumiankowy - ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Stosowany także wobec dzieci przy różnych dolegliwościach. Wspomaga leczenie astmy i łuszczycy.

Olejek tymiankowy - działa rozluźniająco na mięśnie, dlatego jest doskonały przy zwalczaniu bóli menstruacyjnych. Wzmacnia on układ krążenia i podnosi ciśnienie krwi, przez co poprawia pracę naszego umysłu.

Olejek z mięty pieprzowej - hamuje nadpobudliwość i wspomaga zwalczanie lęku, działa uspokajająco. Stosowany jest przy występujących dolegliwościach układu pokarmowego i oddechowego. Pomaga radzić sobie z chorobą lokomocyjną, bólami głowy i zębów. Działa także łagodząco na podrażnienia.

W jaki sposób używać olejków?

Można łączyć je z balsamami do ciała czy oliwką i wykorzystywać do masażu poszczególnych części ciała. Olejki stosowane w ten sposób najszybciej przenikną do naszego organizmu poprzez skórę.

Olejki eteryczne doskonale nadają się także do gorących kąpieli i służą aromaterapii. Aby ich działanie było skuteczne, wystarczy 8-10 kropli olejku dolać do wanny z wodą i płynem do kąpieli.

Można je również stosować przy inhalacji. Do domowej inhalacji wystarczy miska z parującą wodą i ręcznik. Dodajemy do wody ok. 1-3 kropli olejku i pochylamy się nad miską okrywając głowę ręcznikiem, tak by można było oddychać unoszącą się parą.

Olejki doskonale nadadzą się także jako zapach do podgrzewaczy. Odparowując z odpowiedniego naczynia, uwolnią swoje działanie na całe pomieszczenie, w którym je umieścimy.

Porozmawiaj z naszym wróżbitą
Jeżeli chcesz porozmawiać na komunikatorze z Wróżbitą Stefanem zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 - 16:00